Covid-19 Ekseninde Türkiye-AB İlişkileri

Siyasal Bilgiler ve Ombudsman Topluluğumuz T.C. Devlet ve Avrupa Birliği Eski Bakanı, Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın katılımı ile “COVİD-19 Ekseninde Türkiye-AB İlişkileri” söyleşisi düzenledi.

Moderatörlüğünü Cihangir Gör’ün yaptığı söyleşide Bağış önemli açıklamalarda bulundu. Bağış, “Avrupa Birliği koronavirüs nedeniyle belki de en büyük krizini yaşadı. Hem serbest ticaret, hem de serbest dolaşım bu krizden etkilendi. Ancak her şeye rağmen Avrupa Birliği önemlidir. Bu nedenle de Türkiye AB konusunda kararlıdır. Evet, AB konusunda eleştirebileceğimiz çok nokta vardır ama bizim için ticari ve siyasi olarak stratejik öneme sahiptir.” dedi.

Bağış Almanya’nın AB dönem başkanlığını da değerlendirdi: “Almanya’nın dönem başkanlığında önemli kararlar alındı. Almanya dönem başkanlığı ise 1 Ocak itibari ile bitecek. Ancak kim dönem başkanı olursa olsun Türkiye’nin önemi bitmeyecek. Belki tam üyeliğe yeşil ışık verilmiyor. Bunun arkasında maalesef inanç konusu vardır. Ancak uzun vadede Türkiyesiz yapamayacaklarını onlar da anlayacaktır. Avrupa giderek yaşlanıyor. Biz şuanda Dünyanın 16.’cı büyük ekonomisiyiz. Bize düşen görev bunları onlara anlatıp, AB’nin idrak etmesini sağlamak.” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Bağış, “Teknolojiyi iyi takip edin, aklınızı kiraya vermeyin, çok okuyun, yeniliklere açık olun ve sürekli kendinizi geliştirmek için çalışın ve farklılıklara saygılı olun.” dedi.